Частка валового регіонального продукту у загальному підсумку в АР Крим
Валовий регіональний продукт (ВРП) – це інтегрований показник економічного розвитку регіонів України, який характеризує результат виробничої діяльності резидентів в межах економічної території регіону і вимірюється сукупною вартістю товарів та послуг, виготовлених ними для кінцевого використання.
Існує думка, що частка валового регіонального продукту у загальному ВВП дає розуміння, які регіони “годують” країну. Насправді, за показником ВРП неможливо визначити «хто кого годує».
По-перше, регіони, які мають вищий показник, не тільки більше виробляють, але й більше споживають, а отже часто не можуть забезпечувати інші регіони.
По-друге, збір статистичної інформації має певні особливості. Якість даних, що надаються до Державної служби статистики, зазвичай, прямо залежить від розміру підприємства: чим більше підприємство, тим якісніші дані. Малий бізнес, особливо роздрібного ринку, часто взагалі не звітують перед органами статистики. Тому регіони, в яких добре розвинена сфера послуг для населення (наприклад, туристичні), дані зазвичай занижені, а ті регіони, в яких добре розвинене виробництво (наприклад, металу) – більш точні дані.
Високий рівень ВРП може бути також ще й тому, що в регіоні багато споживається і документується, як, наприклад, в Києві. Тобто, фактично вироблене в інших областях у статистику попадає через столицю.
Також варто врахувати, що в підрахунки ВРП не виключається знос основного капіталу, тобто регіони з більшим капіталом мають кращі показники.
Примітки:
- Починаючи з 2012 року розрахунки здійснено відповідно до Методологічних положень оновленої версії системи національних рахунків 2008 року (наказ Держстату України від 17.12.2013 № 398).
- Переглянуті дані регіональних рахунків за 2017–2019 роки (з урахуванням змін у платіжному балансі НБУ).
Джерела даних:
- Офіційний веб-сайт Державної служби статистики України.