Кількість середнього медичного персоналу (на кінець року) у АР Крим
У кількість середнього медичного персоналу включено всіх осіб з середньою медичною освітою (крім зубних лікарів), які зайняті в лікувальних, санаторно-курортних, санітарних закладах, закладах соціального захисту, дошкільних навчальних закладах, школах, будинках дитини тощо.
В Україні існує кадрова криза середнього медичного персоналу. Щорічні темпи приросту медичних сестер є переважно негативними.
Більшість середнього медичного персоналу працює в закладах, які належать до бюджетного сектору, тобто перебувають у сфері управління МОЗ України або інших міністерств і відомств. Тільки 4% середнього медичного персоналу працюють у приватних структурах за основним місцем роботи. Водночас, упродовж 2014–2018 рр. частка медичних кадрів приватного сектору має тренд до зростання.
Співвідношення кількості медичних сестер до лікарів в Україні має тенденцію до зниження, зокрема через негативні темпи приросту кількості медичних сестер, і є нижчим за середньоєвропейський показник.
Є дисбаланс стаціонарних та амбулаторно-поліклінічних посад. Тільки близько чверті штатних посад середнього медичного персоналу належать до амбулаторно-поліклінічних закладів, решта посад – до стаціонарів. У ЄС співвідношення стаціонарних і амбулаторно-поліклінічних посад медичних сестер є більш рівномірним (близько половини посад – у стаціонарах).
Є характерним гендерний дисбаланс: понад 90% – жінки.
Серед медичного персоналу поширеною є практика продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку. Понад 10% середнього медичного персоналу є працюючими пенсіонерами.
Станом на початок 2019 р. тільки 12% середнього медичного персоналу працювали в сільській місцевості, хоча в селах мешкає в середньому близько третини населення.
Розподіл медичного персоналу за статтю й типом поселення суттєво не змінюється з 1993 р. Частка осіб пенсійного віку серед лікарів та середнього медичного персоналу зростала до 2011 р., після чого стабілізувалася.
Примітки:
- За даними Міністерства охорони здоров’я України;
Джерела даних:
- Статистичний щорічник України за 2018 р., підготовлений Державною службою статистики України.