21 вересня 2022

За логікою індексу Біг-маку курс гривні має бути 19,6 грн/$

Якщо розрахувати ринковий курс гривні до долара згідно методики індексу БігМака від видання The Economist,  курс гривні має становити 19,6 грн/$. Розрахунки опублікував заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк.

Так, після поновлення роботи McDonald`s в Україні сендвіч Біг Мак в Україні коштує 101 грн. На момент розрахунку липневого індексу Біг Мак у США коштував $5,15. Таким чином, згідно з цінами Біг Мака, офіційний курс має становити 19,6 грн/$. При цьому офіційний курс НБУ наразі становить $1 = 36,6 грн/$. За розрахунками депутата, українська гривня недооцінена на 46,4%.

Журнал The Economist публікує Індекс Бігмака щорічно з 1986 року. Індекс порівнює ціни на знаменитий гамбургер з McDonald’s у різних країнах світу та розраховує такі обмінні курси, за яких вони були б однаковими при перерахунку на долар. Відтак, індекс заснований на теорії паритету купівельної спроможності, який передбачає наближення споживчих цін в різних країнах одна до одної з часом.
Українська гривня в індексі присутня з 2004 року. В останньому рейтингу Big Mac index від липня 2022 року курс гривні не розраховувався, оскільки  мережа McDonald’s тимчасово закрила свої ресторани швидкого харчування після російського вторгнення 24 лютого. На час передостаннього індексу від лютого 2022 року, коли ще працював McDonald`s в Україні, курс гривні за цим індексом мав становити 11,88 грн/долар при офіційному 28,37 грн/долар.

Як змінювався з роками офіційний курс гривні від Нацбанку відносно розрахованого за індексом Біг-маку дивіться на графіку:

Подiлитись