У І півріччі 2025 року від IT-сектору надійшло в бюджет 24,5 млрд грн податків. Зокрема, ФОПи IT-сфери сплатили 8,52 млрд грн, а ІТ-компанії – 15,98 млрд грн. Інформацію опублікувала спільнота програмістів DOU на основі даних, які Державна податкова служба надала для DOU.

Для порівняння: за увесь 2024 рік від ІТ-сектору надійшло 37,44 млрд грн податків. Зокрема, ФОПи сплати 15,18 млрд грн, а компанії – 22,26 млрд грн.

Експерти виділяють такі причини зростання податкових надходжень:
- підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5%, зокрема для гіг-контракторів у Дія City
- введення військового збору для ФОПів, що перебувають на третій групі спрощеної системи оподаткування – 1% від обороту.
- зростання інфляції з 12% наприкінці 2024 року до 15,9% у травні 2025 року, що впливає на деякі податки (зокрема ПДВ)
- зростання курсу євро у І половині 2025 року, що призвело до зростання валютного виторгу у гривневому еквіваленті, а отже і суми податків.
Варто зазначити, що у 2024 році та І півріччі 2025 року IT-компанії сплатили більше податків, ніж ФОПи. При цьому у 2021-2023 роках, навпаки, ФОПи сплачували більше податків. Така зміна може бути пояснена впливом зменшення активності частини ФОПів і розширення діяльності компаній, які оформлюють витрати через юридичних осіб.
Зменшення кількості ФОПів пов’язане із запуском режиму Дія City у 2022 році. IT-компанії почали переходити до роботи через юридичних осіб через вигідніші умови оподаткування для резидентів – зокрема, 9% на виведений капітал і 5% ПДФО для гіг-контракторів. Наразі резидентами Дія City є понад 2600 компаній.
У загальній сумі надходжень у держбюджет у 2024 році податки від IT-сектору становили менше 2%. Водночас внесок галузі в економіку полягає не лише у сплаті прямих податків, а й забезпеченні валютного доходу Україні завдяки ІТ-експорту, підтримці внутрішнього попиту та отриманні непрямих податків через споживання послуг і товарів.
Також на відміну від більшості галузей, ІТ-сектор майже не споживає державних ресурсів – не використовує інфраструктуру, не створює значного енергетичного чи екологічного навантаження, як, наприклад, металургія чи хімпром. Це зумовлює високу фіскальну ефективність – кожна гривня податків надходить до бюджету без супровідних витрат з боку держави.
Довідково:
Частина айтівців реєструє свою діяльність за іншими КВЕДами, які не було враховано в аналізі. Тому наведені дані лише частково відображають податкову активність в IT.
Читайте також:
- За час великої війни українці відкрили в Польщі 610 IT-компаній
- У січні-червні 2025 закрилося на 7 тисяч більше IT-ФОПів, ніж відкрилося
- Після піку у 2021 році частка IT-сектору в економіці стабілізувалася на рівні 3%