Минулого року частка тіньової економіки в Україні склала 31% від обсягу офіційного ВВП і цей показник зріс з 30% у 2020 році. Такі дані аналітичної записки Міністерства економіки про загальні тенденції тіньової економіки у 2021 році.
Записка базується на огляді інформації протягом січня-вересня 2021 року і охоплює 9 місяців. І якщо порівнювати з оцінкою тіньової економіки за 2020 рік, то вона зросла на 1%. Водночас, нинішні 31% на 1% нижче в порівнянні з відповідним періодом 2020 року (9 місяців).

Незначне зменшення рівня тіньової економіки відбулося на тлі адаптування суб’єктів господарювання до діяльності в умовах непрогнозованих у часі карантинних обмежень. Це підтверджується виявленими підприємствами оптимістичними настроями в діловій активності, збереженням сталого споживчого та інвестиційного попиту в умовах дії «зеленого» рівня епідемічної небезпеки.
Водночас це може бути непрямим підтвердженням утворення суб’єктами господарювання нових схем і каналів тіньової діяльності, обсяги якої лише частково охоплюються існуючими методами оцінки рівня тіньової економіки
Разом з цим, в записці зазначається про різні дані стосовно обсягу тіньової економіки з використанням різних методів розрахунків.
Два класичних методи, які використовуються багатьма експертами при оцінці тіньової економіки і Мінекономіки в тому числі, зафіксували збільшення рівня порівняно з січнем-вереснем 2020 року:
- електричний метод – на 2 в.п. (до 27% від обсягу офіційного ВВП);
- монетарний метод – на 1 в.п. (до 32% від обсягу офіційного ВВП).
Два методи, які є результатом напрацювань вітчизняних науковців з огляду на особливості процесів тінізації в Україні, показали зменшення рівня тіньової економіки:
- метод “витрати населення – роздрібний товарооборот і послуги” – на 2 в.п. (до 21% від обсягу офіційного ВВП);
- метод збитковості підприємств – на 11 в.п. (до 21% від обсягу офіційного ВВП).
Кожен метод розрахунку рівня тіньової економіки охоплює певну сферу національної економіки (з відповідно різною часткою в ній нелегального сектору). Лише інтегральний показник рівня тіньової економіки є комплексним індикатором, що повною мірою характеризує таке явище, як тіньова економіка.

Рівень тіньової економіки за видами економічної діяльності
Практично всі агреговані види економічної діяльності (за винятком ВЕД “Фінансова та страхова діяльність” та “ Будівництво”) показали тенденцію до зменшення рівня тіньової економіки. Це відбулось на тлі покращення результатів діяльності підприємств цих ВЕД (за підсумком 9 місяців 2021 року порівняно з відповідним періодом 2020 року) в умовах сприятливої кон’юнктури на зовнішніх ринках та відновлення попиту на окрему продукцію на внутрішньому ринку (чому, у свою чергу, сприяли збільшення соціальних стандартів і заходи Уряду з матеріальної підтримки бізнесу та населення під час пандемії). Найбільш суттєвим зменшення частки тіньового сектору було у ВЕД “Операції з неруховими майном” (на 14 в.п. до 30% від обсягу ВДВ (валова додана вартість) у ВЕД), у ВЕД “Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність” (на 10 в.п. до 44%), у переробній промисловості (на 9 в.п. до 26%), у добувній промисловості і розробленні кар’єрів (на 8 в.п. до 34%), та у ВЕД “Оптова та роздрібна торгівля” (на 7 в.п. до 19% відповідно). У ВЕД “Будівництво” частка тіньового сектору залишилася незмінною (на рівні 28% від обсягу ВДВ у ВЕД). Збільшення частки тіньової економіки, як цьогорічна тенденція зберігається, у ВЕД “Фінансова та страхова діяльність” (на 3 в.п. до 30% від обсягу ВДВ у ВЕД).
Повний текст записки читайте за посиланням
