24 серпня 2022

Нульове розмитнення призвело до зростання імпорту дизельних авто до 66%

Загалом за перших 6 місяців 2022 року до України привезли 156,4 тисячі дизельних авто (57,1%від загальної кількості), 97,2 тисячі бензинових (35,5%), 11,9 тисячі машин з ГБО (4,3%), 3,4 тисячі гібридів (1,2%), 3,3 тисячі електромобілів (1,2%) та 1,8 тисячі газових легковиків (0,6%). Дані опублікував “Інституту досліджень авторинку”.


До початку дії нульового розмитнення, як і зараз, після його скасування, формула нарахування акцизного податку враховувала тип двигуна та його об’єм, а базова ставка для дизельних авто на 50% більша за бензинові. І хоч такий підхід суперечить праву Європейського Союзу, це впливало на структуру імпорту з точки зору пального. Найбільш помітна зміна: суттєве зростання кількості дизельних легковиків в імпорті. Так, у січні частка імпортних дизельних машин становила 38,8%, а у червні — вже 66%.

Щодо інших типів пального, то помітне кількісне зростання ввезення машин з ГБО. Таких у червні привезли 3,6 тисячі, а в січні — 1,9 тисячі. Хоча частка таких машин в структурі імпорту не зросла, а навпаки зменшилася. Зважаючи на те, що пропан-бутанову суміш навіть під час найбільшого дефіциту пального було можливо відшукати, й коштує вона менше ніж бензин, «пригнати» легковиків з ГБО могли й більше. Проте частка пропозицій з такими на європейських ринках в середньому близько 0,9% (окремо у Польщі — до 3,8%) — тож на практиці їх просто ніде більше взяти.


Значно менше прибувало «газових» легковиків з Південної Кореї, які мають лише систему живлення типу LPI — скрапленим газом. Так, у червні таких зареєстрували лише 163 штуки (частка 0,2%), тоді як в січні — 489 (1,5%). Це наслідок проблем із логістикою через тимчасову зупинку роботи морських портів в Україні.


Активізації купівлі електромобілів за кордоном також не відбулося. Хоч і можна стверджувати, що у червні електричних машин імпортували на 68% більше ніж у січні, але в кількісному вимірі це лише 859 авто проти 512. Основна з причин такого малого зростання порівняно з іншими типами –  для цього типу легковиків не було ніяких змін щодо оподаткування. «Нульове розмитнення» для них діє вже кілька років, й діятиме надалі.


Також по темі:

  1. За півроку ввезено 278 тисяч вживаних автомобілів
  2. За час дії нульового розмитнення 83% ввезених авто були вартістю до $6 тисяч
Подiлитись