У 2024 році Україна витратила 2,31 млрд грн (57,5 млн доларів) на управління Чорнобильською зоною відчуження. Інформацію опублікував аналітичний центр “DiXi Group” з посиланням на дані порталу Energy Map.
Зазначена сума на 9,5% більша від 2023 року (тоді такі витрати становили 2,11 млрд грн) та на 13% більша від 2022 року (тоді було 2,04 млрд грн).

Зокрема, у 2024 році Чорнобильська зона відчуження потребувала фінансування на такі цілі:
- підтримка у безпечному стані зупинених енергоблоків Чорнобильської АЕС та об’єкта “Укриття”, який було збудовано у вигляді захисного накриття над саркофагом четвертого реактора станції – 1,4 млрд грн або 60,6% витрачених коштів
- підтримка екологічно безпечного стану у зоні відчуження й обов’язкового відселення – 0,44 млрд грн або 19%
- дезактивація, транспортування, перероблення та захоронення радіоактивних відходів і роботи з будівництва комплексу “Вектор” (див. довідку) – 0,43 млрд грн або 18,6%
- інші витрати, до складу яких входить збереження етнокультурної спадщини постраждалих регіонів від Чорнобильської катастрофи, керівництво та управління діяльністю у зоні відчуження та радіологічний захист населення – 0,04 млрд грн або 1,8%.

Довідково:
Комплекс “Вектор” – спеціалізований об’єкт у зоні Чорнобильської АЕС, що забезпечує централізовану та безпечну систему для переробки, зберігання і захоронення радіоактивних відходів.
Розрахунки базуються на окремому коді бюджетної класифікації 2708 (Державне агентство України з управління зоною відчуження).
Читайте також:
- На підвищення пенсій силовикам і чорнобильцями держава щороку витрачає 67 млрд грн
- Заборгованість держави “чорнобильцям” за рішеннями судів перевищує 14 млрд грн
- Бюджет 2024: рекордні видатки, ріст доходів і міжнародна підтримка