У вересні 2022 року в Україні придбано 4,4 тисячі нових та вживаних сідлових тягачів. Це на 48,8% більше, ніж за аналогічний період минулого 2021 року та на 17,5% більше, ніж у серпні-2022. Дані опублікувала спілка “Інститут досліджень авторинку”.
Цей показник рекордний не лише за останні 12 місяців, але й за багато років спостережень за автомобільним ринком України. Зростання зумовлене зміною логістичних шляхів через обмеження роботи морських портів.
Більшість (55,7%) від усіх тягачів привезли вживаними з-за кордону (2,4 тис. угод), ще 40,2% купили на внутрішньому ринку (1,8 тис. шт.). Лише 4,1% сідлових тягачів придбали новими (179 шт.).
Середній вік тягачів на внутрішньому ринку склав 14,7 року (цей показник зростає другий місяць поспіль), а імпортованих з-за кордону із пробігом — 8,5 року (показник знижується шостий місяць поспіль). Тобто, імпорт вживаних сідлових тягачів «омолоджує» цей сегмент ринку.
Так відбувається завдяки відсутності загороджувального акцизного податку на імпорт вживаних тягачів. Саме тому ввезення сідлових тягачів з-за кордону — єдиний сегмент імпорту, котрий у вересні продемонстрував зростання (на 106%, якщо порівнювати із вереснем-2021).
Динаміка ринку вантажівок
У вересні 2022 року українці придбали 1,9 тисячі вантажних автомобілів повною масою понад 3,5 тонни (окрім тягачів). Це на 36,9% менше, ніж за аналогічний період минулого року і на 4,7% більше, ніж у серпні-2022.
Більшість із них придбали на внутрішньому ринку (1,7 тис. шт.). Нових вантажівок купують зовсім небагато: у вересні зареєстрували 37 імпортних та 48 переобладнаних в Україні. Сумарно частка нових вантажних авто загальною масою понад 3 тони в структурі продажів складає лише 4,4%.
Цікаво, що середній вік вантажівок на ринку зростає четвертий місяць поспіль. У вересні показник зафіксований на рівні 21,2 року. Таким чином, вантажівки залишаються найстарішим сегментом українського авторинку, а процес омолодження зупинився через скорочення імпорту вживаних авто з-за кордону після скасування нульового розмитнення.