01 жовтня 2022

Щомісячний об’єм ринку вживаних авто складає близько $2 мільярдів

З початку року українці продавали в інтернеті легкові автомобілі вартістю $15,4 мільярда доларів. з яких $11,3 мільярда — уже з початку повномасштабної війни. Підрахунок провели в Інституті досліджень авторинку на основі даних агрегатора Automoto, який збирає оголошення продажу всіх авто з усіх автосайтів в Україні.

Фінансова динаміка

У січні українці пропонували до продажу вживаних авто сумарною вартістю $2,3 мільярда.

Найменше автомобілів зафіксували у продажі після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну: у березні. Тоді ж був зафіксований найменший фінансовий показник об’єму ринку у 2022 році: $1,1 мільярда. У квітні український авторинок почав відновлюватися: у продажі легкових машин було уже на $1,7 мільярда.


Найбільше автомобілів українці продавали в інтернеті у травні: сумарна вартість легковиків склала $2,5 мільярда. Рекордний показник був наслідком дії так званого «нульового розмитнення»: по-перше, на ринок потрапили «свіжопригнані» машини; по-друге, українці продавали старі автомобілі, на заміну яким привозили легковик з-за кордону.


У червні сукупна вартість автомобілів у продажів знизилася до $2 мільярдів, у липні зросла до $2,3 мільярда, а в серпні знову впала до $1,8 мільярда. Поряд із цим Інститут досліджень авторинку зафіксував падіння середньої вартості вживаного авто в Україні та здешевлення 7 із 10 найпопулярніших моделей. Це — наслідки економічної кризи, спричиненою війною.

Регіональний розріз

За підсумками перших 8 місяців непростого 2022 року, якщо вимірювати у сукупній вартості авто, найбільша пропозиція в Київській області та Києві: сумарно $3,6 мільярда. Це — 23,1% від загальної вартості усіх автомобілів, опублікованих на сайтах оголошень протягом цього періоду. Столичний регіон завжди займав першість у продажах автомобілів, тому такі результати досліджень не стали несподіванкою. Хоча варто зауважити, що пропозиція продажу – це не обов’язково купівля. Тому тут може йтися також про потребу в грошах тих, хто продає авто, під тиском обставин.


На другому місці розмістилася Львівська область. Там загальна вартість легковиків склала $1,5 мільярда. Такий показник дозволив зайняти майже 10% об’єму фінансового ринку.


На третій сходинці розмістилася Дніпропетровська область: там з початку року пропонували до продажу машин на $1,2 мільярда, що складає 7,5% від загальної суми. Також до топ-5 увійшли Одеська ($1,1 млрд, 7,4%) та Івано-Франківська (727 млн, 4,7%) області.


Найменшу сумарну вартість легковиків серед оголошень продажу експерти зафіксували в областях, що постраждали від війни. Так, останнє 24 місце зайняла Луганщина (88 млн, 0,6%); на 23 місці розмістилася Херсонщина (108 млн, 0,7%); 22 сходинку посіла Чернігівщина (188 млн, 1,2%). За ними у рейтингу йдуть Донецька (21 місце, 194 млн, 1,3%) і Миколаївська (20 місце, 199 млн, 1,3%) області.

Зміни після великого вторгнення

Картина українського авторинку суттєво змінилася після повномасштабного вторгнення росії. Суттєво змінилися частки регіонів в структурі продажів легковиків в інтернеті — як кількісно, так і фінансово. Якщо порівнювати частки регіонів в сукупній вартості автомобілів у продажі в січні та серпні, найбільше додала Львівська область: +26,2%.

Суттєво зросла фінансова частка Хмельницької області (+20,1%). Київ і Київщина додали собі +15,8%, а сумарна вартість автомобілів у Вінницькій області зросла на +15,1%. В більшу суму експерти оцінюють і машини, що продаються на Одещині — на +9% більше.


Також фінансова частка зросла й у деяких інших областях:

 • Закарпатська: +7,9%
 • Черкаська: +7,1%
 • Кіровоградська: +6,7%
 • Полтавська: +6,5%
 • Дніпропетровська: +6,1%
 • Чернівецька: +5,6%
 • Тернопільська: +4,3%

Більш-менш стабільною ситуація залишилася Рівненській (+2,0%), Житомирській (+1,1%), Івано-Франківській (-0,8%) та Волинській областях (-1,1%).


Натомість найбільше фінансово авторинок «просів» на Херсонщині: там сукупна вартість автомобілів у продажі знизилася аж на −84,8%. На другому місці знизу — автомобілі, що продаються в Донецькій області: їх сумарна вартість на −70,6% нижча, ніж у січні. У половину (-50,5%) скоротилася фінансова частка Харківщини.


Також суттєве падіння експерти зафіксували у таких областях:

 • Сумська: −11,8%
 • Чернігівська:  −12,5%
 • Запорізька: −29,6%
 • Луганська: −46,6%
 • Миколаївська: −47,0%

Також по темі:

Ринок нових авто обвалився на 64%

За півроку ввезено 278 тисяч вживаних автомобілів

Подiлитись