Через повномасштабне вторгнення Росії державний та місцеві бюджети лише за перше півріччя 2022 року втратили понад 3 млрд грн ренти. Дані опублікувала Рахункова палата.
Зокрема, у першому півріччі 2022 року зменшилися надходження ренти за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України в 2,4 раза, за лісокористування – в 1,4 раза.
Зміни до законодавства, які набрали чинності протягом 2020 – І півріччя 2022 року, сприяли збільшенню надходжень рентної плати до державного та місцевих бюджетів. Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло майже 178 млрд грн ренти. Її частка у податкових надходженнях збільшилася з 6% до майже 11%. Ще понад 18 млрд грн ренти надійшло до місцевих бюджетів, і її частка у податкових надходженнях збільшилася з 1,6% до майже 3%.
Сума ренти, що надійшла до бюджету за користування надрами
Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року найбільше ренти до зведеного бюджету надійшло за користування надрами – 179 млрд грн або 91,5%. Це зумовлене збільшенням у 2021 році більше ніж утричі ціни на природній газ для населення, виробників теплової енергії та імпортованого палива. Крім того, в першому півріччі 2022 року підвищили в 2,8 раза ціну на залізну руду. Надходження ренти також збільшилося внаслідок законодавчих змін щодо встановлення розміру плати за видобування бурштину, збільшення ставки за користування окремими корисними копалинами та надрами в цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин. Крім того, був визначений розмір рентабельності гірничого підприємства, запроваджений коригуючий коефіцієнт щодо видобування руд заліза, змінений порядок оподаткування і запроваджений спецмеханізм справляння ренти для газовидобування.
Сума ренти, що надійшла до бюджету за користування радіочастотним ресурсом
Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло майже 6 млрд грн ренти за користування радіочастотним ресурсом (РЧР).
При цьому є ризик зменшення надходжень, оскільки через війну у 2022 році кількість виданих ліцензій на користування РЧР зменшилася у 8,5 раза порівняно з двома попередніми роками. Кількість ліцензій на мовлення та провайдерів програмної послуги зменшилася у 3,5 раза.
Сума ренти, що надійшла до бюджету за лісокористування
Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло 1,6 млрд грн рентної плати за лісокористування. Надходження до місцевих бюджетів склали 2,3 млрд грн.
З 1 січня 2022 року ставку відповідної ренти підняли на 14,5%. Але через тимчасову окупацію Росією частини територій України, де заготовлялася деревина, в першому півріччі цього року надходження ренти до бюджетів усіх рівнів зменшилася майже на 31%.
Сума ренти, що надійшла до бюджету за водокористування
За водокористування до держбюджету надійшло 2 млрд грн ренти. Кількість платників даної ренти за два роки зменшилася майже на 21%. Втім, надходження навпаки зросли: у 2020 році – на 11% порівняно з попереднім роком, у 2021 році – на 7,5%.
В першому півріччі 2022 року через війну недонадходження ренти до зведеного бюджету становлять 162,3 млн грн. Не сплачували зазначену ренту 69% платників.
Сума ренти, що надійшла до бюджету за транспортування
За 2,5 роки до держбюджету надійшло понад 3,5 млрд грн ренти за транспортування. Із них понад 80% – транзитне транспортування аміаку, за яке щороку державі сплачували понад 1 млрд грн. Саме стільки наразі становлять недонадходження через війну. Адже за 9 місяців 2022 року порівняно з відповідним періодом 2021 року транзит аміаку трубопроводами України зменшився майже в 4 рази. Діяльність єдиного в Україні оператора магістрального аміакопроводу припинена.
Зазначимо, що через нелегальний ринок алкоголю бюджет щорічно втрачає 9 млрд грн акцизного податку. Щорічні втрати бюджету через “тіньовий” ринок зерна становлять близько 30 млрд грн.
Нагадаємо, що через агресію Росії українська економіка втратила за 2014–2020 роки 280 млрд доларів.