Через повномасштабне вторгнення Росії державний та місцеві бюджети лише за перше півріччя 2022 року втратили понад 3 млрд грн ренти. Дані опублікувала Рахункова палата.

Зокрема, у першому півріччі 2022 року зменшилися надходження ренти за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України в 2,4 раза, за лісокористування – в 1,4 раза.

Зміни до законодавства, які набрали чинності протягом 2020 – І півріччя 2022 року, сприяли збільшенню надходжень рентної плати до державного та місцевих бюджетів. Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло майже 178 млрд грн ренти. Її частка у податкових надходженнях збільшилася з 6% до майже 11%. Ще понад 18 млрд грн ренти надійшло до місцевих бюджетів, і її частка у податкових надходженнях збільшилася з 1,6% до майже 3%. 

Сума ренти, що надійшла до бюджету за користування надрами

Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року найбільше ренти до зведеного бюджету надійшло за користування надрами – 179 млрд грн або 91,5%. Це зумовлене збільшенням у 2021 році більше ніж утричі ціни на природній газ для населення, виробників теплової енергії та імпортованого палива. Крім того, в першому півріччі 2022 року підвищили в 2,8 раза ціну на залізну руду. Надходження ренти також збільшилося внаслідок законодавчих змін щодо встановлення розміру плати за видобування бурштину, збільшення ставки за користування окремими корисними копалинами та надрами в цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин. Крім того, був визначений розмір рентабельності гірничого підприємства, запроваджений коригуючий коефіцієнт щодо видобування руд заліза, змінений порядок оподаткування і запроваджений спецмеханізм справляння ренти для газовидобування.

Сума ренти, що надійшла до бюджету за користування радіочастотним ресурсом

Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло майже 6 млрд грн ренти за користування радіочастотним ресурсом (РЧР).

При цьому є ризик зменшення надходжень, оскільки через війну у 2022 році кількість виданих ліцензій на користування РЧР зменшилася у 8,5 раза порівняно з двома попередніми роками. Кількість ліцензій на мовлення та провайдерів програмної послуги зменшилася у 3,5 раза.

Сума ренти, що надійшла до бюджету за лісокористування

Протягом 2020 року – І півріччя 2022 року до держбюджету надійшло 1,6 млрд грн рентної плати за лісокористування. Надходження до місцевих бюджетів склали 2,3 млрд грн.

З 1 січня 2022 року ставку відповідної ренти підняли на 14,5%. Але через тимчасову окупацію Росією частини територій України, де заготовлялася деревина, в першому півріччі цього року надходження ренти до бюджетів усіх рівнів зменшилася майже на 31%.

Сума ренти, що надійшла до бюджету за водокористування

За водокористування до держбюджету надійшло 2 млрд грн ренти. Кількість платників даної ренти за два роки зменшилася майже на 21%. Втім, надходження навпаки зросли: у 2020 році – на 11% порівняно з попереднім роком, у 2021 році – на 7,5%. 

В першому півріччі 2022 року через війну недонадходження ренти до зведеного бюджету становлять 162,3 млн грн. Не сплачували зазначену ренту 69% платників.

Сума ренти, що надійшла до бюджету за транспортування

За 2,5 роки до держбюджету надійшло понад 3,5 млрд грн ренти за транспортування. Із них понад 80% – транзитне транспортування аміаку, за яке щороку державі сплачували понад 1 млрд грн. Саме стільки наразі становлять недонадходження через війну. Адже за 9 місяців 2022 року порівняно з відповідним періодом 2021 року транзит аміаку трубопроводами України зменшився майже в 4 рази. Діяльність єдиного в Україні оператора магістрального аміакопроводу припинена.

Зазначимо, що через нелегальний ринок алкоголю бюджет щорічно втрачає 9 млрд грн акцизного податку. Щорічні втрати бюджету через “тіньовий” ринок зерна становлять близько 30 млрд грн.

Нагадаємо, що через агресію Росії українська економіка втратила за 2014–2020 роки 280 млрд доларів. 

Джерело даних:
rp.gov.ua