Станом на 1 липня за даними Національного банку України українці мали на руках 18,8 млн активних карт платіжної системи Visa. Як змінилася статистика їхнім користуванням після 24 лютого в інтерв’ю Forbes розповіла віцепрезидентка Visa Віра Платонова.
Розрахунки в Україні
Якщо порівняти з лютим, взявши значення цього місяця за 100%, денний обсяг зняття готівки у березні «просів» до 58%, а платежі за товари і послуги – до 73%. Через складнощі з інкасацією в банкоматах у березні популярною стала послуга зняття готівки в касах магазинів: «плюс» 20% за обсягом транзакцій порівняно з лютим. У червні цей показник повернувся до довоєнних показників.
У червні зняття готівки становило вже 77% від лютневого показника, а торгові операції зросли до 107%. Тобто ми можемо сказати, що Україна повернулась до довоєнних обсягів витрат у торговельних мережах та інтернет-платежах.
Розрахунки за кордоном
З лютого обсяги оплати біженцями товарів та послуг картками стабільно збільшувались. Максимального рівня вони сягнули в травні, після цього почали дещо знижуватись. Але в червні обсяг таких платежів усе ще перевищував лютневі показники в пʼять разів.
Закордонні витрати в цілому на 50% вищі, ніж довоєнні показники. Основні категорії платежів – продукти харчування, витрати на автомобіль (СТО, пальне – частина українців виїхали на власному авто), а також одяг та товари повсякденного вжитку.
Найбільші «стрибки» за зняттям готівки за кордоном були в березні (на 633% більше, ніж у лютому) та травні (846%).
У червні показник дещо знизився – до 634%. Спрацювали ліміти НБУ. Із кожних $100, витрачених за кордоном за допомогою платіжної картки, $47 припадало на зняття готівки. У лютому цей показник був удвічі меншим – $21.
Перекази між картками
В Україні порівняно з лютим денний обсяг операцій «із картки на картку» в червні збільшився на 143%. З початком війни середня сума P2P-транзакцій зросла на понад 50%, однак у червні намітився спад. За кордоном із початку війни середня сума операцій «із картку на картку» порівняно з довоєнною базою підвищилася на понад 1000%. У червні денні обсяги переказів становили майже на 1500% від довоєнного рівня.
Стан малого бізнесу
Якщо проаналізувати сегмент із місячним оборотом до $35 000, понад 10% припинили існування. Також не можуть повноцінно відновитись підприємства ресторанного бізнесу, пошиття та торгівлі одягом, сфери відпочинку та SPА-послуг. Вони майже зникли або показують дуже незначні показники в показниках платіжної системи.