Операції з банківськими картами свідчать, що приватне споживання скоротилося вдвічі у перший місяць війни та консолідувалося на рівні 70-74% минулорічного рівня у червні. Про це йдеться в дослідженні “Оцінка приватного споживання в Україні під час війни”. Для аналізу використані дані витрат за банківськими картами в точках продажу з POS-терміналами “Альфа-банку”.
Платежі банківськими картами скоротилися вдвічі у березні, що був нижчою точкою провалу попиту, спричиненого війною. Відновлення обсягу транзакцій спостерігалося у квітні та травні, а у червні обсяг транзакцій стабілізувався на рівні близько 75% довоєнного місячного рівня. Після застосування поправки на сезонність та інфляцію за цей період, оцінка свідчить про скорочення на 40%.

На графіку також паралельно відображено дані першого півріччя 2020 року з метою порівняння глибини кризи споживання під час війни із попереднім спадом, також викликаним зовнішніми чинниками. У 2020 році роздрібні продажі, з поправкою на сезонність і інфляцію, перевищили 90% дошокового рівня у червні, відображаючи швидке відновлення після локдауну.
Під час війни спостерігається інша картина. Після застосування сезонних та цінових коригувань до оцінок тренду виходить, що провал споживчого попиту у другому кварталі 2022 року був у 3,3 раза глибшим, ніж під час першого локдауну COVID-19 у 2020 році. У ІІ кварталі 2020 року скорочення споживання домогосподарств становило 9,3% у річному вимірі. Проте якщо застосувати коефіцієнти, виведені через порівняльні дані про POS-розрахунки, то виявиться, що приватне споживання скоротилося приблизно на 30% у другому кварталі 2022 року, причому у червні воно закріпилося на плато 70-74% минулорічного рівня.
Для різних напрямів споживання спостерігаємо різні тенденції. Тоді як сукупні номінальні обсяги POS-продажів у червні сягнули трохи вище 75% довоєнного рівня, деякі їхні складники вже перевищили довоєнні обсяги, тим часом як інші досі становлять лише половину довоєнного рівня. Покупки у продуктових супермаркетах залишалися стабільними. Водночас продажі одягу та взуття швидко відновилися, а продажі розваг (кінотеатри, бари тощо) та послуг харчування залишаються пригніченими.

Загалом дані Альфа-банку за підсумками травня відповідали аналогічним даним, оприлюдненим Приватбанком, найбільшим банком України. Цей факт свідчить про надійність оцінок, адже зазначені два банки разом контролюють більше половини ринку POS-розрахунків.
Використання транзакцій з банківськими картами як показника-замінника для споживання має певні обмеження. Наприклад, українські домогосподарства зазвичай знімають більше готівки під час криз і потім роблять платежі цією готівкою. Цей факт робить оцінки споживання на підставі POS консервативними, особливо для березня-квітня 2022 року, коли значні обсяги готівки знімали з рахунків, а потім, найімовірніше, повернули до банків через різних продавців. Також варто зауважити, що POS-термінал як метод платежу має різне поширення у великих містах і невеликих містечках – у останніх споживання більш орієнтоване на готівку. Ці дві особливості вказують на консервативну оцінку, і тому йдеться про верхню межу оцінки спаду приватного споживання.
Підсумовуючи, ці агреговані мікроекономічні дані свідчать про скорочення приватного споживання до половини довоєнного рівня у березні. У другому кварталі приватне споживання відновилося до 70% довоєнного рівня, тим часом як помісячні дані свідчать про закріплення цього показника на плато 70-74% минулорічного рівня у червні.
Також по темі:
У березні 56% витрат приходилися на продукти
Приватбанк: обсяги карткових розрахунків в квітні зросли на 8%
В травні розрахунки картками зросли на 21%
Приватбанк: витрати на електроніку в квітні-травні зросли до до 6,5%
Статистика Приватбанку: в червні карткові розрахунки зросли на 6,2%