Від початку повномасштабної війни Україна втратила понад 40 ГВт електрогенерації. Дані оприлюднив генеральний директор енергетичної компанії “YASNO” Сергій Коваленко в інтерв’ю для видання “the page”.
Сергій Коваленко зазначає, що умовно можна виділити три фази втрат електрогенерації. Перша тривала на початку повномасштабного вторгнення, коли було втрачено Запорізьку АЕС і частину вітрової і сонячної генерації через окупацію території. Якщо до окупації Україна мала профіцит електроенергії, то після окупації майже одразу виник дефіцит електроенергії. Втім, на той час дефіцит був тільки на піках споживання.
Друга фаза почалася в жовтні 2022 року. Тоді масовані обстріли Росія здійснювала по розподільчих мережах, тобто по системі, яка розподіляє електроенергію по країні, по трансформаторних вузлах НЕК «Укренерго», по локальних мережах і по генерації.
Третя фаза розпочалася наприкінці березня 2024 року, коли Росія почала здійснювати обстріли теплової та гідрогенерації. Від початку цієї фази вже втрачено 9 ГВт електрогенерації. Такий обсяг можна порівняти приблизно з 50% поточного зимового піку споживання електроенергії.
Водночас згідно з даними Державної інспекції енергетичного нагляду України, наразі великі сонячні станції виробляють щоденно близько 3 ГВт потужності, що підтримують нашу енергосистему вдень. Потенційне збільшення кількості індивідуальних сонячних станцій вже цьогоріч могло б додати близько 1 ГВт потужності.
Нагадаємо, що внаслідок повномасштабної війни прямі збитки енергетичного сектору та непрямі фінансові втрати оцінюються в 56,2 млрд доларів.
Також повідомлялося, що лише під час захоплення Росією Запорізької АЕС збитки через руйнування й пошкодження її майна та інфраструктури склали щонайменше 30 млрд грн.