Від початку повномасштабної війни на кінець липня 2023 року з місцевих бюджетів громад, які Росія окупувала після початку повномасштабного вторгнення, витратили 19,1 млрд грн. Дані опублікувало видання “Економічна правда” з посиланням на інформацію від Міністерства фінансів України.
Перелік громад, які опинилися у тимчасовій окупації після 24 лютого 2022 року затверджується наказом Мінреінтеграції. Відповідно до нього, станом на 1 серпня 2023 року в Україні вважаються окупованими 126 громад.
На більшості окупованих з 24 лютого 2022 року територій було створено військові адміністрації, які й мають право користуватися коштами відповідних місцевих бюджетів.
У 2022 році із загального фонду місцевих бюджетів тимчасово окупованих (після 24.02.2022 року) територій витратили 14 млрд грн. Найбільші статті видатків були такими:
- освіта – 8,8 млрд грн;
- державне управління – 2 млрд грн;
- житлово-комунальне господарство – 0,9 млрд грн;
- соціальний захист та соціальне забезпечення – 0,6 млрд грн;
- культура – 0,5 млрд грн;
- охорона здоров’я – 0,4 млрд грн.
За 7 місяців 2023 року видатки загального фонду бюджетів тимчасово окупованих територій становили 5,1 млрд грн. Найбільші статті видатків були такими:
- освіта – 3 млрд грн;
- державне управління – 1 млрд грн;
- житлово-комунальне господарство – 0,1 млрд грн;
- соціальний захист та соціальне забезпечення – 0,3 млрд грн;
- культура – 0,2 млрд грн;
- охорона здоров’я – 0,1 млрд грн.
При цьому, станом на 1 серпня 2023 року доходи місцевих бюджетів громад, які перебувають в окупації (без урахування міжбюджетних трансфертів), становили 3,7 млрд грн. Основним джерелом таких доходів став податок на доходи фізичних осіб.
Залишки коштів на рахунках цих бюджетів станом на 1 серпня 2023 року – 14,4 млрд грн.
Залишки на рахунках місцевих бюджетів тих адміністративних одиниць, які були окуповані до 24 лютого 2022 року, наразі заморожені та не використовуються.
Так, за даними Мінфіну, станом на 1 серпня 2023 року на рахунках місцевих бюджетів
- АР Крим перебуває майже 1,53 млрд грн;
- міста Севастополя – 513,1 млн грн;
- окупованих територій Донецької області – 66,6 млн грн;
- окупованих територій Луганської області – 65,8 млн грн.
Водночас з 2016 року держава дозволила використовувати залишки на рахунках бюджетів окупованих після 2014 року території Донецької та Луганської областей на підконтрольній частині території України.
Зокрема, на відновлення об’єктів соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду, систем забезпечення життєдіяльності, включаючи їх утримання, та соціально-економічний розвиток Донецької та Луганської областей.
Нагадаємо, що з початку повномасштабного вторгнення великі міста витратили на допомогу ЗСУ майже 10 млрд грн.