09 вересня 2022

Війна з Росією: Світовий банк станом на червень оцінив відбудову в $349 мільярдів

Витрати на відновлення та відбудову України оцінюються у $349 млрд, згідно звіту “Швидка оцінка завданих збитків і потреб у відновленні (RDNA)”, який 9 вересня випустили спільно Уряд України, Європейська комісія та Світовий банк.


Оцінка наслідків війни охоплює період з 24 лютого по 1 червня 2022 року та очевидно цифра зросте, оскільки активні бойові дії на території України продовжуються.


Завдана шкода секторам оцінюється на рівні близько 97 мільярдів доларів США. Найбільше постраждали житловий сектор (40 відсотків від загального обсягу завданої шкоди), транспорт (31 відсоток), торгівля та промисловість (10 відсотків). Найбільш постраждалими є Донецька, Луганська та Харківська області, за ними йдуть Київська, Чернігівська та Запорізька області. 

Загальний обсяг завданої шкоди станом на 1 червня 2022 року: 97 мільярдів доларів США


При цьому, загальні збитки становлять майже 252 мільярди доларів США. Так, втрати в одному секторі перетікають далі та перетинаються з іншими секторами. Наприклад, скорочення сільськогосподарського виробництва впливає на транспортні потреби, або втрата електроенергії впливає на торгівлю та промисловість у регіонах, які інакше не постраждали від війни. У структурі збитків переважають очищення території країни (розмінування та знешкодження вибухонебезпечних пережитків війни) (29 відсотків), торгівля та промисловість (19 відсотків), сільське господарство (11 відсотків) та транспорт (10 відсотків). Щодо решти збитків, суттєвими є у секторах культура та туризм (8 відсотків), житло (5 відсотків) та енергетика (5 відсотків). 

Загальний обсяг збитків станом на 1 червня 2022 року: 252 мільярди доларів США
  • Сукупна завдана шкода житловому сектору становить 39,2 мільярда доларів США, переважно це міське житло. За час війни пошкоджено близько 817 000 житлових будинків, 38 відсотки з яких було зруйновано без можливості відновлення. Ця цифра охоплює квартири в багатоквартирних будинках, будинки для однієї сім’ї та гуртожитки. 
  • Освітній сектор України зазнав шкоди на суму в 3,4 мільярдів доларів США та збитків на суму в 0,5 мільярдів доларів США, переважна більшість яких припадає на студентів / учнів зі східних областей України. Загалом 1 885 освітніх закладів зазнали впливу війни, водночас 178 будівель було зруйновано та ще 1 707 будівель було частково пошкоджено.
  • Завдана шкода сектору охорони здоров’я становить 1,4 мільярда доларів США. Це відображає грошову оцінку вартості зруйнованої та пошкодженої інфраструктури сектору охорони здоров’я.
  • Завдана шкода інфраструктурі соціального захисту (зокрема інтернатним закладам, центрам соціального обслуговування та надавачам соціальних послуг) оцінюється в 0,2 мільярда доларів США. Загалом пошкоджено або зруйновано 56 окремих будівель. Завдана шкода приміщенням, які використовувались органами соціального захисту, наприклад управліннями / відділами, що розміщені в адміністративних будівлях органів місцевого самоврядування. 
  • Війна завдала шкоди сфері культури на суму 1,1 мільярда доларів США і значних збитків на суму 19,3 мільярда доларів США. Також зазнали шкоди нематеріальна культурна спадщина та внутрішні цінності духовного, символічного, емоційного та екзистенціального значення, а також творча індустрія. Для збереження сфери культури в Україні необхідно понад 5,2 мільярда доларів. 
  • Загальний обсяг завданої шкоди сільському господарству досяг 2,2 мільярда доларів США; водночас сукупний обсяг збитків становить 28,3 мільярда доларів США. Завдана шкода включає часткове або повне знищення техніки та обладнання, складських об’єктів, худоби та багаторічних культур, а також викрадення матеріально-технічних ресурсів, продукції та сільськогосподарських угідь, які потребують рекультивації. До обсягу завданої шкоди входить зменшення обсягу виробництва, зокрема незібраний урожай озимих культур; підвищення собівартості в сільськогосподарському виробництві та зниження цін виробників, спричинене зривами у логістиці експорту, що відіграє значну роль в експортоорієнтованому сільському господарстві України.
  • Завдана шкода  сектору торгівлі та промисловості оцінюється в розмірі близько 9,7 мільярда доларів США. Як приватні, так і державні підприємства в регіонах, які зазнали впливу конфлікту, були зруйновані або збанкрутували. Ланцюги доданої вартості були розірвані через знищення або пошкодження сполучної інфраструктури, неможливість доступу до ключових ресурсів і розрив ділових зв’язків з компаніями, розташованими в постраждалих регіонах. Більшу частину пошкоджених активів становлять великі заводи, зокрема зруйновані металургійні заводи в Донецькій області, що становлять майже 10 відсотків від загальних пошкоджень. Близько 2 900 роздрібних магазинів, торгових центрів і складських приміщень були пошкоджені або зруйновані. За оцінками, сукупні збитки становлять 47,5 мільярда доларів США. Збитки оцінюються переважно на основі очікуваного недоотриманого доходу компаній протягом 21 місяця і витрат на знесення і вивезення сміття.
  • Війна завдала шкоди сектору енергетики розміром близько 3 мільярдів доларів США, а сукупні збитки оцінюються у 11,7 мільярда доларів США. До цієї суми входять завдана шкода галузям енергетики (1,4 мільярда доларів США), централізованого теплопостачання (0,7 мільярда доларів США), газопостачання (0,5 мільярда доларів США), пального для транспорту (0,4 мільярда доларів США) та вуглевидобування (0,11 мільярда доларів США). До складу збитків включено втрачені доходи та зменшення обсягів виробництва, зростання собівартості, тощо.
  • Завдана шкода (29,9 мільярда доларів США), збитки (26,1 мільярда доларів США) і потреби на відновлення (73,8 мільярда доларів США) у транспортному секторі України є значними та вказують на стратегічну важливість, якою комбатанти наділили транспортні мережі. Загалом завдана шкода до 1 червня 2022 року включає: 8699 км автомагістралей, автомобільних доріг та інших національних автомобільних доріг; 7619 км обласних та сільських доріг; 3 мільйони кв. метрів мостів на національних автомобільних дорогах; 428470 квадратних метрів мостів на місцевих дорогах; 1119 км залізничних шляхів; 93 залізничні станції; 63072 квадратних метрів залізничних мостів; 392843 приватних автомобілів; 9473 комунальних доріг; 16 аеропортів та 850 одиниць рухомого складу міського громадського транспорту. 

Повний звіт читайте за посиланням

Подiлитись