13 червня 2022

Збитки інфраструктурі внаслідок вторгнення Росії сягнули $96 мільярдів

Обсяг прямих збитків економіки України від пошкодження та руйнування житлових і нежитлових будівель та інфраструктури (у грошовому еквіваленті) складає щонайменше $95.5 млрд або понад 2.6 трлн гривень, підрахував KSE Institute.

У порівнянні з попередньою оцінкою від 8 червня 2022 року, загальна сума задокументованих збитків знизилася на $8.4 млрд. Ключовим фактором такого зниження стало надходження оновленої інформації та мікроданих від державних органів, що дозволило уточнити обрахунки щодо кількості та середньої вартості пошкоджень. Найбільша зміна відбулася в оцінці втрат житлового фонду, зокрема, через точніші розрахунки середньої площі пошкодженої нерухомості, а також щодо доріг завдяки уточненню середньої вартості за кілометр та кількості пошкоджених доріг у вже звільнених регіонах. Водночас відбулося збільшення оцінки щодо кількості кілометражу пошкоджених доріг в областях, де зараз відбуваються активні бойові дії. 

Дана оцінка є результатом спільної роботи KSE Institute, урядових органів за лідерства Мінреінтеграції та Мінрегіонрозвитку у співпраці з іншими міністерства в рамках діяльності Національної ради з відновлення України від наслідків війни. Результати цієї оцінки були представлені під час Міжнародної конференції з питань відновлення України (URC 2022) у Лугано і є частиною звіту про Національний план з відновлення. 

У загальному обсязі прямих втрат найбільшу частку складають житлові будинки — 38% або $36,6 млрд. Внаслідок бойових дій вже зруйновано та пошкоджено майже 121 тисяча житлових будинків, в яких проживали близько мільйона родин. На другому місці за обсягом прямих збитків від пошкоджень та руйнувань інфраструктура — $31.3 млрд, з яких $25.4 млрд — збитки від руйнувань та пошкоджень майже 24 тис км українських доріг. 

Ракетні атаки завдають великої шкоди промисловості, інфраструктурі та іншим активам. Прямі збитки, завдані підприємствам, складають щонайменше $8 млрд і швидко зростають. Це збитки малого бізнесу, а також великих і середніх підприємств державної та приватної власності на підставі отриманих мікроданих. Ще $4.3 млрд — збитки завдані агросектору та агропідприємствам. 

Загалом з початку війни Росії проти України пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 388 підприємств, 18 цивільних аеропортів, 779 медзакладів, 105.2 тис легкових авто, 1371 освітніх закладів, 690 дитсадків, 563 культурних та релігійних споруд, 23 торгові центри, 28 нафтобаз. Водночас, за даними Міністерства інфраструктури України, станом на 5 липня вже відновлено 43 мости та очищено 941 км доріг державного значення.

Слідкуйте за втратами російської армії в Україні з початку масштабного вторгнення на “Скільки-скільки?”

Також вперше представлена попередня оцінка непрямих втрат економіки та потреби у відновленні. Так, попередньо непрямі втрати у розрізі галузей оцінюються у $126 млрд або в 3,7 трлн гривень. Адже часткова або повна зупинка діяльності підприємств, інфраструктурних обʼєктів та установ призводять до повної чи часткової зупинки діяльності багатьох підприємств, втрати доходів, зростання видатків, пов’язаних із війною (на релокацію, допомогу співробітникам тощо). 

За оцінками команди KSE Institute, загальна сума потреб у відновленні зруйнованих активів становить $165.1 млрд або 4,8 трлн гривень. Ця оцінка враховує лише відбудову зруйнованих обʼєктів з урахуванням модернізації, додаткову потребу в ліквідності для відновлення діяльності підприємств, але не враховує запровадження нових стандартів у будівництві доріг, громадських об‘єктів, та потреб у модернізації, не пов’язаних напряму із наслідками війни в Україні. 

Також дані оцінки не враховують прямих збитків і потреб у відновленні екології, зокрема, лісового фонду, та потреб на розмінування всіх земельних, водних об’єктів, будівель (крім попередньої оцінки витрат на розмінування в аграрному секторі та прибережних туристичних зонах). За попередніми оцінками Світового Банку, вартість розмінування у всіх сферах може становити за наслідками війни в Україні додатково близько $70 млрд.

Загальна потреба у фінансуванні відновлення України, за оцінками уряду, представленими у Лугано, складає орієнтовно $750 млрд. Ця сума включає не лише вартість відбудови зруйнованих обʼєктів, а й потреби у фіскальній підтримці, модернізації й посиленні спроможності ключових секторів економіки, а також допомогу у відновленні роботи бізнесів та підприємств.

Оцінки збитків інфраструктури України здійснює команда KSE Institute (аналітичний підрозділ Київської школи економіки) в межах проєкту “Росія заплатить” за підтримки низки державних органів та інших партнерських організацій. З детальною методологією обрахунків можна ознайомитися за посиланням.

Подiлитись