14 листопада 2022

Вторгнення Росії: непрямі втрати аграрного сектору сягають $34,25 млрд

Непрямі втрати в сільському господарстві України через вторгнення Росії  станом на 15 вересня 2022 року сягнули $34,25 млрд. Про це свідчать результати «Огляду непрямих втрат від війни в сільському господарстві України», який підготували Центр досліджень продовольства та землекористування (KSE Агроцентр) і Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Після восьми місяців повномасштабної війни РФ проти України, прямі збитки аграрного сектору України сягнули $6,6 млрд доларів, або майже 23% від всієї вартості активів сільського господарства України. Натомість самі лише пошкодження не відображають всіх збитків, які несуть сільгоспвиробники. Окрім пошкоджень, слід також враховувати втрати сільського господарства. В той час як пошкодження відображають знищення матеріальних активів ─ непрямі втрати враховують недоотриманий дохід від зменшення кількості виробленої продукції та додаткові витрати, які виробники змушені нести через війну.

Непрямі втрати враховують недоотриманий дохід від зменшення кількості виробленої продукції та зменшення внутрішніх цін,  а також – додаткові витрати, які виробники змушені нести через війну.

Вказана сума в $ 34,25 млрд включає охоплює втрати через:

  • порушення в логістиці та зниження цін на експортно-орієнтовані товари – $18,5 млрд (у середині вересня середньозважені внутрішні ціни на основні експортно-орієнтовані культури були на 60,7% нижче, ніж до вторгнення РФ). Морська блокада змушувала експортерів перебудовувати логістичні ланцюжки від експорту морем до експорту залізницею, річковими портами та вантажівками. Це призвело до суттєвого зростання цін на доставку (з орієнтовних 30 доларів за тонну продукції аж до 170 – 200 доларів за тонну) та суттєвого скорочення попиту на експортно- орієнтовані культури через фізичні обмеження каналів експорту. Якщо до вторгнення РФ середньомісячні обсяги експорту коливались в діапазоні 5-7 мільйонів тон сільськогосподарської продукції – в перші місяці після вторгнення обсяг експорту скоротився у пʼять разів. Скорочення попиту та суттєве зростання вартості транспортування призвело до середньозваженого скорочення цін на експортно-орієнтовані культури на 33,7%.
  • зниження виробництва с/г культур – $14,2 млрд (скорочення виробництва однорічних культур – соняшника, пшениці, кукурудзи, ячменю, та інших однорічних культур у 2022 календарному році, а також –  озимих культур у 2023 календарному році). Найсуттєвіше зниження прогнозованого врожаю 2022 р. у ячменю (порівняно з базовим сценарієм, зниження врожаю у 2022 р. оцінюється у 38,8%), пшениці (зниження на 33,3%) та соняшнику (зниження на 30,9%), оскільки значна частка цих культур виробляється на теритоірях, які безпосередньо постраждали від війни. Порівняно з базовим сценарієм – у 2022 році врожай кукурудзи знизиться на 18,3%. Порівняно невеликий спад врожаю кукурудзи переважно викликаний тим, що кукурудзяний пояс України розташований у центрі країни – над окупованим півднем і нижче звільненої півночі. Проте через потенційну неспроможність або небажання аграріїв зібрати врожай і можливе рішення перенести збиральну кампанію кукурудзи на рік фактичне скорочення виробництва кукурудзи може бути вищим. Сумарні втрати через зниження виробництва вищезазначених культур складають 8,5 млрд доларів. Врожай інших однорічних культур у 2022 році очікується на 17,4% нижчий, ніж у базовому сценарії, що призведе ще до 2,7 млрд доларів втрат. Війна суттєво впливає на посівну кампанію озимих культур 2022 року. Наразі, найбільший обсяг втрат через зниження обсягів виробництва через озимих культур 2023 року у пшениці – 2,4 млрд доларів. Втрати озимих ріпаку та ячменю становлять 318 млн та 312 млн доларів відповідно.
  • зменшення виробництва продукції тваринництва – $348,7 млн (розраховано скорочення виробництва у живій вазі, а також річне зменшення виробництва молока, яєць та продукції бджільництва – очікуваний спад на рівні 10%);
  • збільшення витрат на виробництво – $862 млн (збільшення вартості добрив та пального). Перебої з постачанням, а також зростання вартості енергоносіїв призвело до суттєвого зростання вартості факторів виробництва, в тому числі – на мінеральні добрива та паливо. Навіть після врахування скорочення посівних площ внаслідок агресії РФ та тимчасової окупації – зростання витрат на внесення добрив призводить до 377,1 млн доларів втрат для сільськогосподарських виробників. Розрахункове зростання вартості палива на 39 центів за літр дизельного пального призводить до додаткових 485,1 млн доларів втрат українських сільгоспвиробників;
  • скорочення виробництва багаторічних культур – $322 млн. Враховуючи, що нові багаторічні насадження не будуть плодоносити протягом наступних кількох років після насадження, для ягідних культур оцінюються втрати за три роки скороченого обсягу виробництва, для всіх інших багаторічних культур – за пʼять років скороченного виробництва. Сукупні втрати через зниження виробництва продукції багаторічних культур склали 322 млн доларів, з яких 59,2 млн – це результат скорочення виробництва зерняткових, 89,5 млн – ягідних культур та 173,4 млн – скорочення виробництва виробництво кісточкових культур. 

Дослідження втрат базується на методі, який передбачає визначення базового сценарію: яким було б виробництво аграрної продукції в 2022-му році, без вторгнення військ РФ. Для виробництва однорічних сільськогосподарських культур були використані середні рівні виробництва за 2020-2021 роки. Для визначення зміни у обсягах виробництва по відношенню до базового сценарію — були використані дані Мінагрополітики та продовольства щодо зміни посівних (зібраних) площ та врожайності сільськогосподарських культур.

Повний документ Огляду непрямих втрат від війни в сільському господарстві України станом на 15 вересня 2022 року


Також на тему:

Вторгнення Росії: прямі збитки аграрному сектору  склали $6,6 мільярдів 

Подiлитись